Na LaFestu nezahrajem

Za pár dní jsme měli hrát na La Festu benefičním pro kojenecký ústav v Krči. V momentě kdy nám pořadatel koncert nabídl jsme se nad tím nijak nepozastavili a souhlasili jsme. Před pár dny jsme začali celý koncert v rámci kapely probírat a shodli jsme se na tom, že vlastně nevíme jestli tam chceme hrát. Je hloupé že jsme si to neuvědomili dřív a za to se chceme pořadatelům veřejně omluvit.
Koncert je evidentně pořádaný z dobré vůle, kvalitně a poctivě (je to už několikátý benefit v řadě), osobně jsem přesvědčený i o tom, že kojenecký ústav v Krči poskytuje dobré služby těm kdo, je potřebují, a že lidé, kteří tam pracují, to dělají s obětavostí a láskou.
Jenže pokud se na celou věc dívám v souvislostech, svou účastí bych popřel své přesvědčení – nevěřím ve smysluplnost a udržitelnost institucí jako jsou kojenecké ústavy, dětské domovy, psychiatrické léčebny nebo ústavy sociální péče. V zahraničí existují modely péče o ohrožené skupiny fungující téměř stoprocentně v komunitě, tedy mimo ústavy, děcáky, blázince (ale raději v pěstounských či vlastních rodinách, v domácnostech klientů, případně v chráněých bydleních a podobně). Věřím tomu, že cesta k deinstitucionalizaci bude dlouhá a složitá, ale přišlo by mi pokrytecké podpořit snahy udržet takovou instituci v chodu. A to i přes to, že opravdu věřím tomu, že pořadatelé koncertu i zaměstnanci zmíněného ústavu odvádějí skvělou a potřebnou práci.

Pokud chceš celou věc dál probrat napiš mi prosím na můj osobní email, budu rád za případnou diskusi.

Marek (marekzeman@riseup.net)

Já bych jen za sebe chtěl dodat, že tohle naše rozhodnutí je osobní přístup, který nikomu nechceme nutit a v žádném případě nechceme nikoho, komu to dává smysl, od účasti odrazovat. Přijde mi skvělý, že se najdou lidi, kterým není lhostejný svět okolo a že se aktivně snažej něco změnit a za to patří pořadatelům respekt. Existuje asi hodně pohledů, jak se na celou věc dívat. My jsme se k ní nakonec skrze Markův postoj postavili výše popsaným způsobem. A věřím, že každý/á z vás má svojí hlavu k tomu, aby udělal/a dobré rozhodnutí, ať už bude jakékoliv. Honza.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kecy / Words. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s